sobota, 14 grudnia 2013

Rozciąganie do szpagatu

Na naszym facebooku utworzyłyśmy wydarzenie, które ma na celu zmotywować Was do podjęcia się wyzwania zrobienia szpagatu. Wypadałoby w takim razie napisać co nieco o tym, co  najważniejsze w przygotowaniach do tej figury.

Przede wszystkim, nastawcie się, że nie będzie łatwo i szybko. Musimy (bo my też podjęłyśmy wyzwanie!) zdawać sobie sprawę, że będziemy przybliżać się do celu malutkimi, czasem niedostrzegalnymi kroczkami. Z tą świadomością nie powinnyśmy się poddać, zawiedzione, że mozolna praca „nic nie daje”.

Oczywiście czas, po którym uda nam się zrobić szpagat, jest inny u każdej osoby. Zależy jak bardzo jesteśmy wygimnastykowane, naturalnie gibkie i na ile nasz tryb życia można nazwać sportowym.


Wyzwanie, które rzuciłyśmy wszystkim fit kobietkom, dotyczy szpagatu damskiego (przedniego, wykroczno-zakrocznego). Jest to łatwiejszy rodzaj tej figury, którą może osiągnąć każda osoba, dzięki systematycznemu treningowi. Nie chcę więc słyszeć wymówek typu „Jestem za mało elastyczna”, „Nigdy tego nie zrobię”, „Trzeba było na to ćwiczyć od dziecka” lub „Najpierw muszę schudnąć”.
 Drugi rodzaj szpagatu, tzw. szpagat męski (poprzeczny, turecki), jest już trudniejszy do wykonania i niektórym osobom może sprawiać jeszcze większą trudność niż innym. Przeszkodą może tu być budowa miednicy oraz stawu biodrowego. Różni się ona nieco u kobiet i u mężczyzn.

 

Przystępujemy do zadania.

1 ROZGRZEWKA

Pisałyśmy już na blogu o tym, jak ważna jest rozgrzewka zarówno przed ćwiczeniami zasadniczymi, jak i przed rozciąganiem. Nigdy nie rozciągaj „zimnych” mięśni! Grozi to kontuzjami, które mogą już na zawsze uniemożliwić wykonanie szpagatu! Jeśli rozciągasz się po treningu, to w porządku. Jednak, gdy tego dnia chcesz zająć się jedynie szpagatem, wtedy rozgrzewka powinna trwać minimum 5 minut.

Zacznij zawsze od marszu, przejdź do truchtu w miejscu.
Dodaj krążenia ramion w przód i w tył.
Biegnij dalej, ale uderzaj piętami o pośladki (skip C)
Kolana wysoko (skip A)
Pajace
Skręcanie bioder w podskokach
Kręcenie kół biodrami, statycznie
Kręcenie kolanami (złącz nogi, ugnij kolana, dłonie na kolana- kręć nimi najpierw w jedną, potem w drugą stronę, do wewnątrz i na zewnątrz)


 

2 ROZCIĄGANIE

Tutaj najważniejszą zasadą jest, aby nie forsować mięśni.  Czujesz ból- zatrzymaj się, nie pogłębiaj! Inaczej narobisz sobie biedy. Pogłębienie zwiększaj powoli, z treningu na trening, stopniowo. Nie spiesz się, bo zamiast tego możesz się cofnąć.

Rozciągaj się minimum 10 minut dziennie. Bądź systematyczna. Uda się! :)

Filmiki z ćwiczeniami znajdziesz tutaj, a przy okazji przyłącz się do wydarzenia.

To jak, PODEJMUJESZ WYZWANIE? Bycie fit, to nie tylko mięśnie. To też obowiązek udowodnienia, że nasze ciało jest zdolne do wszystkiego. A więc rozciągajmy się!:)
 Powodzenia!


-Domi


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przemyślenia? Podziel się! Pytania? Śmiało!